Генерала Боже Јанковића 1, спрат 3, стан 19, 18105 Ниш

Oдлукa Скупштине Адвокатске коморе Србије број 112/2025 од 2. фебруара 2025. године, којом се одређује обустава рада адвоката, чланова Адвокатске коморе Србије, у трајању од 30 дана, почев од 3. фебруара закључно са 4. мартом 2025. године

Број: 112/2025
Датум: 2. фебруар 2025. године

Скупштина Адвокатске коморе Србије, на ванредној седници одржаној 2. фебруара 2025. године, на основу члана 66. Закона о адвокатури („Службени гласник РС“ 31/11 и 24/12 – ОУС) и члана 19. Статута Адвокатске коморе Србије („Службени гласник РС“ 85/11, 78/12, 86/13, 10/23 – ОУС и 22/24 – ОУС), на предлог Управног одбора Адвокатске коморе Шапца број 67/25 од 24. јануара 2025. године, донела је

ОДЛУКУ

ОДРЕЂУЈЕ СЕ обустава рада адвоката, чланова Адвокатске коморе Србије, на територији Републике Србије у трајању од 30 дана уз установљење минимума процеса рада неопходног за заштиту основних права и интереса клијената, тако да током обуставе рада адвокати неће улазити ни боравити у просторијама судова, тужилаштава, полиције и/или органа управе по било ком основу, неће приступати на рочишта за главну расправу и главне претресе пред судовима, неће приступати пред тужилаштво у истражним поступцима и поступцима преговора око примене опортунитета или споразума о кривици и неће приступати у полицију у преткривичним поступцима.

Током обуставе рада адвокати ће достављати судовима, тужилаштвима и другим органима само оне поднеске и предузимати само оне радње које су везане за наступање преклузивних рокова, с тим што се под тим радњама подразумевају: подношење тужби, жалби и других писмена код којих би пропуштање рока резултирало губитком права.

Током обуставе рада адвокати неће примати пошту.

Непоштовање ове одлуке представља тежу повреду дужности адвоката.

ПОДНЕТИ захтеве за подношење оставке или доношење одлуке о разрешењу: министра правде у Влади Републике Србије, министра унутрашњих послова у Влади Републике Србије, председника Уставног суда, председника Врховног суда, Врховног јавног тужиоца, председника Високог савета судства и председника Високог савета тужилаштва.

Образложење

На редовној 27. седници Управног одбора Адвокатске коморе Шапца, одржаној 23. јануара 2025. године у Шапцу, разматрана је ситуација у Републици Србији настала услед континуираног, нескривеног и све директнијег мешања извршне вдасти у област правосуђа и отвореног атака на адвокатуру у периоду након доношења одлуке Скупштине Адвокатске коморе Србије од дана 18. јануара 2025. године о седмодневној обустави рада, као и одлука Управног одбора Адвокатске коморе Србије од дана 20. јануара и 23. јануара 2025. године о тродневној обустави рада адвоката.

Истог дана по доношењу одлуке Скупштине Адвокатске коморе Србије о седмодневној обустави рада, извршна власт почела је са кампањом прогона и клеветања адвокатуре, шеф извршне власти, у телевизијској емисији, назвао је Скупштину Адвокатске коморе Србије „руљом“ „доведеном да прегласава“, те наговестио, експлицитно, да ће српској адвокатури одузети јавна овлашћења у области „уписивања и брисања“ чланова адвокатских комора.

Дана 20. јануара 2025. године у Вишем суду у Београду усвојена је привремена мера по тужби грађанина Горана Петронијевића, београдског адвоката, којом се ставља ван снаге део одлуке Скупштине Адвокатске коморе Србије која се односи на обуставу рада у области тзв. минималног процеса рада. Одлука је донета у року од три и по сата од пријема тужбе, од судије суда који суд није стварно надлежан за одлучивање у овој правној ствари. Наредних дана поднете су и друге тужбе поводом истоветног тужбеног захтева, али су оне одбачене.

Дана 22. јануара 2025. године министарка правде у Влади Републике Србије, у току телевизијске емисије, износила је нетачне информације о адвокатури, о обустави рада, о судским поступцима, неколико пута наводећи да је на „тој некаквој скупштини те коморе било као на фудбалској утакмици и мала група њих је уплашила већину“, као и да она зна да су се „адвокати организовали и поднели преко стотину тужби против штрајка“.

Министар унутрашњих послова у неколико телевизијских наступа правдао је нападе на студенте који се налазе у блокади, и то у зградама факултетских установа.

Нужно је указати да цео систем највиших судских и тужилачких инстанци не врши своја уставна права и не извршава своје законске обавезе, односећи се игнорантски према грубим кршењима права грађана, толеришући бројне незаконитости у раду судских, тужилачких и безбедносних чинилаца, и бројни су примери подстицаја да се такво (не) поступање нижестепених судова и тужилаштава учини нормалном и примереном праксом, а све у атмосфери дубоке друштвене подељености и изазивања сукоба међу грађанима, свакодневно и широм Србије, што је довело до бројних напада на грађане који су учесници протеста.

Истовремено, нужно је указати да разлози због којих је донета одлука Скупштине Адвокатске коморе Србије од 18. јануара 2025. године и даље стоје, да ниједан од захтева студентског протеста широм Србије није испуњен, почев од оног који се тиче таксативно наведених тражених докумената ради јавног увида у исте, да су се представници студената Правног факултета у Београду и Новом Саду, лично обратили и дочекали заседање ванредне седнице Скупштине Адвокатске коморе Србије, дакле исте оне Скупштине коју председник Републике назива „руљом“, а председника друге по броју чланова адвокатске коморе у Србији „вођом сепаратиста у Војводини“.

Напослетку, најважније је указати да је адвокатура нападнута од највниших органа извршне власти, да је, ван сумње, чињеница да је суд под притиском извршне власти ради доношења одлука којима се дерогирају одлуке адвокатске коморе, јер извршна власт тако жели и тако наређује судећем суду.

Неспорно је да је опасност са којом је адвокатура Србије данас суочена јасна, озбиљно тешка и непосредна, да се адвокатури прети да буде укинута у облику у ком постоји у Србији дуже од век и по, да буде сведена у ред државне службе за пружање правне помоћи и вршење других правних радњи, оних које већ нису поверене јавним бележницима.

Понижења су тешка, нису прихватљива због било ког пословног или животног разлога и адвокатура је у изазову.

Одлука ступа на снагу 3. фебруара 2025. године и важи закључно са 4. мартом 2025. године.

Ову одлуку објавити на web страници Адвокатске коморе Србије и доставити државним органима, свим адвокатским коморама у саставу Адвокатске коморе Србије и медијима.

 

По овлашћењу председника
Адвокатске коморе Србије
адв. др Вељка Делибашића

СЕКРЕТАР УПРАВНОГ ОДБОРА
АДВОКАТСКЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ
Мр Немања Јоловић, адвокат

Одлуку, ПДФ документ, можете преузети кликом на овај линк.

ПОДЕЛИ ОВУ ИНФОРМАЦИЈУ
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email